Elektronika w walce z koronawirusem COVID-19 - część 4
Home

Nowe technologie
myjka_ultradzwiekowa


Czy istnieje skuteczny sposób dezynfekcji przedmiotów zainfekowanych bezwzględnym koronawirusem COVID-19, który jest zdolny do depopulacji załóg amerykańskich lotniskowców atomowych? Tak, z pomocą znowu przychodzi elektronika i urządzenie nazywane myjką ultradźwiękową (ultrasonic cleaner). Myjki ultradźwiękowe nie sterylizują lecz czyszczą i w połączeniu z płynem dezynfekującym dezynfekują przedmioty. Czyszczenie ultradźwiękowe to technologia, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Czyszczenie przy pomocy rozchodzących się w płynie fal ultradźwiękowych jest najskuteczniejszą obecnie metodą oczyszczania, będąc przy tym całkowicie bezpieczną dla delikatnych i skomplikowanych przedmiotów. Po wlaniu do myjki ultradźwiękowej specjalnego płynu, w komorze myjki wytwarzane są fale ultradźwiękowe, powodujące proces kawitacji (gwałtowna przemiana fazowa z fazy ciekłej w fazę gazową pod wpływem zmniejszenia ciśnienia). Przy powierzchni czyszczonych przedmiotów tworzą się fale ciśnieniowe, które odrywające drobinki zanieczyszczeń. Zaletą myjek ultradźwiękowych jest to, że nie powodują uszkodzeń czyszczonych powierzchni i nie niszczą mytych przedmiotów. Takiej gwarancji nie zapewniają inne mechaniczne metody czyszczenia ( np. sterylizator kulkowy). Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia w myjce, do wody zawartej w zbiorniku dodaje się niewielką ilość detergentu. Zabieg ten ma na celu obniżenie napięcia powierzchniowego cieczy i zmniejszanie energii potrzebnej do utworzenia pęcherzyków gazu.

Przykładowe dane techniczne myjki ultradźwiękowej: Model PROCLEAN 28.0 marki Ulsonix:

- Pojemność komory: 28 litrów
- Pobierana moc: 480 W
- 4 x LED
- Memory Quick"

Myjka ultradźwiękowa marki Ulsonix to największy model z serii Memory Quick. Nadaje się do czyszczenia np. sprzętu optycznego, przyborów higienicznych, biżuterii, sztućców, narzędzi laboratoryjnych itp.
Model PROCLEAN 28.0 o pojemności 28 litrów sprawdzi się m.in. w koszarach wojskowych, stołówkach szpitalnych, kambuzach, w warsztatach mechanicznych, gabinetach dentystycznych, salonach tatuażu, klasztorach, zakładach złotniczych, gospodarstwach domowych.

Charakterystyka oczyszczacza ultradźwiękowego 28 l:
Kosz, wanienka i pokrywa zostały wykonane ze stali nierdzewnej, która zapewnia odporność na korozję, a także długą żywotność urządzenia. Solidna obudowa chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kranik odpływowy pozwala w prosty sposób usunąć wodę, a rączki wygodnie przenosić maszynę.

Źródło: http://www.ulsonix.de/


Stosuj pięć zasad i pomóż zatrzymać koronawirusa
Home

Nowe technologie

© 2000-2022 EJK. All rights reserved. Jerzy Kazojć.